Belka
Środa, 15 Maja 2024   imieniny: Zofia, Jan, Izydor
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Amerykanie i białostoczanie wspólnie na rzecz uchodźców

Data publikacji: 2022-03-22, Data modyfikacji: 2022-03-22
A A AWydrukDrukuj  
 
Amerykanie i białostoczanie wspólnie na rzecz uchodźców

Społeczność amerykańskiego miasta Hoboken wesprze finansowo pomoc dla uciekających przed wojną obywateli Ukrainy. Dzięki tym pieniądzom możliwe będzie zapewnienie mieszkań przebywającym w naszym mieście uchodźcom. To przykład współpracy mieszkańców dwóch miast, z Polski i Stanów Zjednoczonych, pod patronatem władz lokalnych.

Potrzeby są ogromne i ciągle rosną. Do Białegostoku przybywają kolejne osoby szukające schronienia.

– Codziennie odbieramy po kilkanaście telefonów od uchodźców z Ukrainy z prośbą o pomoc, w związku z czym prowadzimy listę osób oczekujących na mieszkanie. Wynajmowane lokale przeznaczamy do nieodpłatnego użytku dla uchodźców z Ukrainy, którzy uciekli przed wojną do naszego kraju – opowiada Mateusz Gąsowski z Fundacji R.A. – Wszystkie rodziny będące pod opieką fundacji otrzymują niezbędną pomoc medyczną, materialną i prawną.

Koszty działań pomocowych są duże, bo wynajęcie jednego mieszkania to wydatek w wysokości około 2 tys. zł (460 dolarów) miesięcznie.

Fundacji udało się już wynająć 19 mieszkań w Białymstoku, w których łącznie przebywa 66 osób, a wkrótce dołączy do nich kolejne 12. Organizacja przez cały czas poszukuje kolejnych mieszkań do wynajęcia.

– Chciałabym bardzo podziękować wszystkim osobom, które miały swój wkład w pomoc nam. Gdy przyjechaliśmy do Białegostoku, to dostaliśmy wszystkie rzeczy, od środków higienicznych po przybory potrzebne do szkoły. I ludzie codziennie nas jeszcze pytają, w czym mogą nam pomóc i czego jeszcze potrzebujemy. Wielkie podziękowania, brak słów – mówiła Larysa Olena Borsuk, która mieszka w jednym z wynajętych przez fundację mieszkań.

Organizacji, która ma duże doświadczenie we współpracy międzynarodowej, udało się już pozyskać wsparcie od donatorów z Niemiec i Austrii. Teraz do ofiarodawców dołącza społeczność Hoboken w USA. Udało się zebrać 30 tys. dolarów. Zbiórkę pieniędzy w tym mieście rozpoczęła, mieszkająca tam, była siatkarka AZS Białystok Małgorzata Właszczuk, wraz z mieszkanką Hoboken Marlą Decker.

– To, co jako część społeczności globalnej możemy zrobić, to zaoferować pomoc. Starać się znaleźć schronienie dla ludzi, którzy uciekają ze swoich domów – powiedział Ravi Bhalla, burmistrz Hoboken. – Jesteśmy z Ukrainą, mimo że dzieli nas ponad 6 tysięcy kilometrów. Widzimy to, co się dzieje w Ukrainie, widzimy te brutalne działania i chcemy pomagać. Rozpoczęliśmy akcję „czynsz dla uchodźców”. To program współpracy z Białymstokiem, dzięki któremu oferujemy wsparcie pieniężne na zakwaterowanie dla osób z Ukrainy. Bardzo chętnie wspieramy wasze miasto w takich działaniach.

– Chciałbym serdecznie podziękować burmistrzowi Hoboken i mieszkańcom obu miast za to, że wspólnie włączyli się w działania, które pomogą wielu rodzinom z Ukrainy. Dziękuję w imieniu społeczności Białegostoku – powiedział zastępca prezydenta Rafał Rudnicki. – Dzięki współpracy Miasta i organizacji pozarządowych, które starają się zapewnić tym ludziom mieszkania, łatwiej jest umożliwić im zaadaptowanie się w Białymstoku oraz odzyskanie choćby namiastki utraconego domu. Zależy nam, aby osoby z terenów objętych wojną otrzymały spokój i poczucie bezpieczeństwa.

, Źródło artykułu: Urząd Miejski w Białymstoku
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat białostocki – powiat z siedzibą w mieście Białystok, obejmujący swym zasięgiem gminy: Choroszcz, Czarna Białostocka, Łapy, Supraśl, Suraż, Tykocin, Wasilków, Zabłudów, Michałowo, Dobrzyniewo Duże. Gródek, Juchnowiec Kościelny, Poświętne, Turośń Kościelna, Zawady.

Powiat białostocki jest największym polskim powiatem, a jego wielkość wynosi aż 2 984,64 km². Ok 39% tej powierzchni stanowią lasy i grunty leśne (m.in. Puszcza Knyszyńska, Narwiański Park Narodowy, rezerwaty przyrody) co wpływa na jego turystyczną atrakcyjność.

Ponad 50% powierzchni stanowią użytki rolne, w związku z czym rolnictwo zajmuje najwyższą pozycję w gospodarce regionu, a przemysł reprezentuje głównie przetwórstwo rolno-spożywcze.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola