Belka
Sobota, 27 Kwietnia 2024   imieniny: Felicja, Teofil, Zyta
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Białystok - wielokulturowe miasto dla każdego

Data publikacji: 2023-01-12, Data modyfikacji: 2023-01-12
A A AWydrukDrukuj  
 
Białystok - wielokulturowe miasto dla każdego

 

Uśmiechający się ratusz, dziewczynka z konewką czy język esperanto - Białystok ma wiele wyjątkowych symboli, przez co trudno pomylić to miasto z jakimkolwiek innym.

Stolica Podlasia jest nowoczesna, prężnie rozwijająca się i zielona, a to dopiero początek długiej listy jej zalet. Dlaczego warto tu zamieszkać?

 

Miasto kulturą stoi

Białystok to multikulturowy tygiel. Bliskie sąsiedztwo Litwy, Białorusi i Rosji nadało wyjątkowy charakter stolicy Podlasia. Liczne zabytki, muzea, festiwale to wizytówki tego miasta. Każdy, kto tu zagląda, chociażby na chwilę, powinien odwiedzić Muzeum Pamięci Sybiru, Pałac Branickich czy Rynek Kościuszki, gdzie znajduje się wspomniany wcześniej, uśmiechający się ratusz. Białystok to także dobry kierunek dla osób, które kochają festiwale. Do najciekawszych możemy zaliczyć Up To Date Festival czy Jesień z Bluesem.

Stolica Podlasia wciąż inwestuje w kulturę. Jak możemy przeczytać na stronie Urzędu Miejskiego w Białymstoku, w 2023 roku przeprowadzone zostaną liczne inwestycje w tym zakresie. Najważniejsze z nich to modernizacja i przebudowa ogrodzenia zespołu pałacowo-ogrodowego Branickich (3 mln zł) i poprawa dostępności turystycznej Białegostoku - przebudowa Parku Planty i Bulwarów Kościałkowskiego, w tym modernizacja alejek i nowe oświetlenie przy Praczkach (BO2022) i przebudowa ul. Akademickiej (3,5 mln zł).

Aktualnie trwa także modernizacja Teatru Dramatycznego. Jego ponowne otwarcie nastąpi najprawdopodobniej  w 2024 roku.

 

Zielone miasto

W porównaniu do innych miast europejskich Białystok wyróżnia się wyjątkowym układem zieleni. Tutaj bez trudu można przedostać się z samego centrum aż do granic miasta, przechodząc tylko przez parki i las. Tereny zielone w stolicy Podlasia zajmują aż 32% całej powierzchni, a co roku pojawiają się nowe łąki kwietnie czy zieleńce. Uwagę przykuwają także zielone przystanki. Na ich dachach sadzone są sukulenty i inne rośliny odporne na niekorzystną pogodę, a ściany wiat otoczone są pnączami. Co ciekawe, rośliny posadzone wokół przystanku produkują w ciągu roku do 10 kilogramów tlenu!

Do zazieleniania swojego otoczenia władze miasta zachęcają także białostoczan. Od 2018 roku miasto rozdaje mieszkańcom sadzonki drzew, aby mogli je sadzić na swoich posesjach. Dotychczas przekazano w ten sposób 7 tys. drzew ozdobnych i owocowych.

 

Rynek mieszkaniowy

Białystok to dobre miejsce do zakupu pierwszego, wymarzonego mieszkania. Przede wszystkim zachęcają do tego ceny, niższe niż w innych miastach wojewódzkich. W grudniu za mkw. lokalu płaciliśmy tu średnio 8 087 zł.

W stolicy Podlasia największym zainteresowaniem cieszą się mieszkania dwu- i trzypokojowe. Popularne są kameralne inwestycje zlokalizowane wśród zieleni.

Potwierdzają to wyniki Rankingu Inwestycji portalu RynekPierwotny.pl. Pierwsze miejsce w zestawieniu zajął projekt Słonimska Residence. Zwycięska inwestycja mieści się niecały kilometr od centrum miasta, nieopodal Parku Branickich. Budynek posiada 4 kondygnacje naziemne wraz z parterem oraz garaż podziemny. Co ciekawe, mieszkania na ostatniej kondygnacji będą posiadać piękne lukarny (dodatkowe powierzchnie doświetlające np. w dachu) oraz okna połaciowe.

Drugie miejsce przypadło projektowi Duo Apartamenty, położonemu w pobliżu lasu. Na uwagę zasługuje także bryła budynku. Projekt wyróżnia się dużymi przeszkleniami, a także kameralnym dziedzińcem tylko dla mieszkańców. Część lokali posiadać będzie antresolę i prywatne, zielone tarasy dachowe. Dla miłośników jazdy na rowerze przygotowane zostanie pomieszczenie na rowery.

Białystok to miasto, zarówno dla osób ceniących ciszę i spokój, a także dla tych, którzy lubią aktywnie spędzać czas. Można tu żyć w rytmie slow, ale także korzystać z wszelkich dobrodziejstw dużej metropolii. Każdy znajdzie tu coś dla siebie, być może również własne M. 

Chcesz wiedzieć więcej na temat wyróżnionych inwestycji, jak i samego Rankingu Inwestycji? Sprawdź! https://rynekpierwotny.pl/ranking-inwestycji/bialystok/ocena-q4-2022/

 

Artykuł promocyjny
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat białostocki – powiat z siedzibą w mieście Białystok, obejmujący swym zasięgiem gminy: Choroszcz, Czarna Białostocka, Łapy, Supraśl, Suraż, Tykocin, Wasilków, Zabłudów, Michałowo, Dobrzyniewo Duże. Gródek, Juchnowiec Kościelny, Poświętne, Turośń Kościelna, Zawady.

Powiat białostocki jest największym polskim powiatem, a jego wielkość wynosi aż 2 984,64 km². Ok 39% tej powierzchni stanowią lasy i grunty leśne (m.in. Puszcza Knyszyńska, Narwiański Park Narodowy, rezerwaty przyrody) co wpływa na jego turystyczną atrakcyjność.

Ponad 50% powierzchni stanowią użytki rolne, w związku z czym rolnictwo zajmuje najwyższą pozycję w gospodarce regionu, a przemysł reprezentuje głównie przetwórstwo rolno-spożywcze.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola